Upadłość konsumencka – dla kogo ?
Jak wskazuje sama nazwa – upadłość konsumencka – przeznaczona jest dla osób fizycznych, które są konsumentami.
Konsument to osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej a więc nie jest przedsiębiorcą. W rozumieniu przepisów prawa upadłościowego – przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową. Upadłość przedsiębiorcy regulują inne przepisy prawa upadłościowego (tytuł I dział II i następne).
W praktyce, możliwość uzyskania oddłużenia w ramach upadłości konsumenckiej dotyczy wyłącznie osób fizycznych, które nie są przedsiębiorcami. Szanse na oddłużenie mają także osoby fizyczne, które był przedsiębiorcami ale przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości, zakończyły prowadzenie działalności gospodarczej. Przez zakończenie działalności należy rozumieć formalne wykreślenie z rejestru przedsiębiorców (CEIDG). Należy pamiętać, że samo zawieszenie działalności nie powoduje utraty statusu przedsiębiorcy.
Kolejną przesłanką warunkującą możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest niewypłacalność dłużnika. Pojęcie niewypłacalności zawiera art.11 Prawa upadłościowego – dłużnik jest niewypłacalny, jeżeli utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Domniemywa się, że dłużnik utracił zdolność do ich wykonywania, jeżeli opóźnienie w wykonaniu zobowiązań pieniężnych przekracza 3 miesiące.
W praktyce oznacza to, że dłużnik stracił płynność finansową i nie jest w stanie spłacać swoich wymagalnych zobowiązań (rat kredytu, rachunków itp.). Sam fakt nadmiernego zadłużenia (wartość majątku jest mniejsza niż długi), przy w miarę terminowym regulowaniu zobowiązań przez konsumenta, nie jest podstawą do uznania osoby fizycznej za niewypłacalną .
Warto podkreślić, że dłużnik może posiadać tylko jednego wierzyciela (np. bank ,który udzielił kredytu na zakup mieszkania), aby można było ogłosić upadłość.
Podsumowują niniejszy wpis – posiadanie statusu niewypłacalnego konsumenta jest warunkiem koniecznymi dla możliwości ogłoszenia upadłości konsumenckiej i oddłużenia.